OPEN Banská Bystrica 2016 FIDE turnaj v šachu

            V Banskej Bystrici sa v dňoch 15.-18.9.2016 uskutočnil už 20. ročník tradičného šachového turnaja OPEN Banská Bystrica. Organizátori zaradili turnaj do kvalitatívne vyššej kategórie so zápočtom na rating listinu FIDE. Podujatie sa konalo pri príležitosti výročia schválenia ústavy SR za účasti 66 hráčov. Turnaj sa hral švajčiarskym systémo m na 7 kôl s tempom 2x90min + 10 min. do konca s bonusom 30s/ťah.

          Víťazom tohto tradičného bansko-bystrického šachového festivalu, ktorý bol plný napätia, sa stal s 5,5 bodmi Roman Lukáč z ŠK Lokomotíva Trnava.

Po pomerne napínavom a vyrovnanom priebehu turnaja sa Roman prebojoval do čela až v poslednom kole a pred druhého v celkovom poradí Viktora Haringa z domáceho ŠK Junior CVČ Banská Bystrica sa dostal až druhým pomocným kritériom ( celkové body súperov hráča). Tretie miesto tiež s 5,5 bodmi obsadil Ján Šulko z TJ Slávia TÚ Zvolen. 

           V kategórii seniorov zvíťazil Eduard Gregor z PŠK B. Bystrica pred Vladimírom Machalcom z ŠK Doprastav Bratislava a Pavlom Luptákom z PŠK B. Bystrica .

Najlepším hráčom banskobystrického kraja (celkove 2.) bol talentovaný Viktor Haring z domáceho klubu, ktorý uvedený turnaj vyhral ako 12- ročný v roku 2012. Potešiteľné bolo, že v tomto kvalitatívne vyššie zaradenom turnaji sa zúčastnilo až 32 hráčov z radov mládeže do 18 rokov a traja z nich sa umiestnili aj v TOP 10. Okrem Viktora Haringa sa darilo v mládežníckych kategóriách, aj jeho 12-ročnému bratovi Filipovi , ktorý do posledného kola viedol , no prehra v poslednej partii ho odsunula na celkové 5. miesto. Turnaj ukázal,že aj medzi dievčatami nám rastú talenty, čo dokázala aj 15 ročná Stella Sáňková z ŠK Garde Detva, ktorá vyhrala kategóriu D 18 a celkove bola 10.

         Slávnostné ukončenie turnaja bolo za účasti viceprimátora Mesta Banská Bystrica Ing. Martina Turčana a riaditeľa úradu BBSK Ing.Milana Uhríka Phd, poslanca NRSR.

Víťazi jednotlivých kategórií mládeže:

D11:    Kapičáková Lucia      FTC Fiľakovo

D14:    Slabá Andrea              ŠK Kúpele Piešťany 

D18:    Sáňková Stella            ŠK Garde Detva

Ch11:  Lovčičan Tomáš         ŠK Junior B Bystrica

Ch14:  Haring Filip                ŠK Junior B Bystrica

Ch18: Haring Viktor             ŠK Junior B Bystrica

Kompletné výsledky najdete na: http://www.chess-results.com/tnr239269.aspx?lan=4

Organizátori podujatia, SK Junior CVČ B. Bystrica, Mesto B. Bystrica , BBSK ,  CVČ Havranské BB , MOMS V B. Bystrici, a KŠZ BB  zvládli náročnú organizáciu aj vďaka podpore  partnerov podujatia Detox  s.r.o.  METAL  SERVIS-Recycling s.r.o.  STEFE Banská Bystrica a, s,                                                                 Poďakovanie patrí tiež dobrovoľným a obetavým členom klubu a nadšencom šachu, ktorí značnou mierou prispeli k zdarnému priebehu podujatia.

Za organizátorov podujatia:  Ing.Zdenek Gregor