Finále dorasteneckej ligy 2017

Vo finále dorasteneckej ligy SR 2017 si v Banskej Bystrici titul majstra SR vybojovalo družstvo ŠK Komplet Modranka-Trnava .

Finálový turnaj dorasteneckej ligy SR sa uskutočnilo v dňoch 5.-7. mája V Banskej Bystrici. Účasť vo finále si vybojovalo 6 družstiev , ktoré sa tam postúpili dvoch skupín. Zo skupiny západ postúpili ŠK KOMPLET Modranka- Trnava, KŠC Komárno, ŠK Slovan Bratislava a zo skupiny východ ŠK Junior CVČ Banská Bystrica, Slávia UPJŠ Košice a Mladosť Žilina. Finále sa hralo tempo hry bolo 2x90 minút na partiu a 30s bonus na vykonanie ťahu so zápočtom na FIDE. Hracia miestnosť s online prenosom partií spolu ubytovacími kapacitami bola na jednom mieste v priestoroch UMB – internátu ekonomickej fakulty. Všetky družstvá začali turnaj v piatok podvečer s veľkou bojovnosťou a tesné výsledky už v prvom kole potvrdili síce papierové predpoklady, no dramatický priebeh nechýbal v žiadnom kole. Žiadne z družstiev tam nebolo iba do počtu a mnohé partie mali vysokú úroveň a nechýbali ani prekvapenia. nebolo ani a tvrdo bojovalo až do poslednej partie turnaja. Prvý vzájomný zápas najväčších favoritov Modranky Trnava a Junioru B Bystrica sa odohral už v druhom kole, avšak ani výhra minuloročnému víťazovi nič nezaručovala. Po štvrtom kole sa do čela dostala Mladosť Žilina , ktorá si udržala neporaziteľnosť aj vo vzájomnom súboji s Banskou Bystricou , ktorú porazila 3:1. Turnaj vyvrcholil v poslednom kole, v ktorom sa Modranka Trnava stretla s dovtedy neporazenou Žilinou a až nečakane jasne ju porazila 3.5:0,5 a svojím vysokým víťazstvom rozhodla o titul majstra SR vo svoj prospech pred Juniorom Banská Bystrica, ktorý v poslednom kole porazil tiež jedného z favoritov na medaile KŠC Komárno   3.5:0,5; no na zlato Bystričanom chýbalo pol partiového bodu. Tretia avšak s horším pomocným hodnotením skóre skončila Mladosť Žilina s rovnakým počtom zápasových bodov ako víťazná Modranka a druhá Bystrica. Nepopulárne štvrté miesto obsadilo ambiciózne KŠC Komárno. O umiestnení na piatom mieste pre mladý tím ŠK Slovan Bratislava šiestom pre Sláviu UPJŠ Košice rozhodol ich vzájomný zápas v poslednom kole. Nakoniec po bojovnom víťazstve Modranky, titul majstra SR sa po roku vracia naspäť do Trnavy. O titule tak pri veľkej bojovnosti a vyrovnanosti prvých troch družstiev rozhodli detaily v taktickej príprave hráčov a vhodne zvolených zostavách v rozhodujúcich zápasoch .

Súpisky , priebeh a partie v pgn formáte sú uložené na serveri Chessresults na: http://www.chess-results.com/tnr278016.aspx?lan=4&wi=821&turdet=YES  Všetky partie boli snímané na elektronických šachovniciach SŠZ a zverejňované online na stránke www.chess.sk.

Konečná tabuľka finále M –SR 2017 v dorasteneckej lige

por.

družstvo.

1

2

3

4

5

6

MP3

body

1

ŠK Komplet Modranka- Trnava

*

1

3

3

12

14

2

ŠK Junior CVČ Banská Bystrica

3

*

1

12

13½

3

Mladosť Žilina

½

3

*

3

12

11½

4

KŠC Komárno

1

½

1

*

3

6

8

5

ŠK Slovan Bratislava

½

½

1

*

3

3

Slávia UPJŠ Košice

1

0

*

0

Všetky zápasy potvrdili veľkú hráčsku vyspelosť,  neprišlo k žiadnemu vážnemu problému, reklamácii či protestu, ktorý by bolo potrebné riešiť.Záverom patrí poďakovanie všetkým účastníkom finále DL SR 2017, hlavne však aj neúnavným organizátorom a rozhodcom jednotlivých etáp za ich podiel na ďalšom vydarenom ročníku tejto tradičnej celorepublikovej mládežníckej súťaže družstiev.

Dňa 8.5.2017                                                                                     Zdenek Gregor, riaditeľ DL SR